Despre proiectul mă (mă.ro)

Pentru dezvoltarea siteului mă.ro, acesta va conține minim cinci pagini având conținut legat de cuvântul mă și de forme derivate ale acestuia:

Intrare: măi
măi interjecție
interjecție (I10)
Surse flexiune: DOR
1 (interj.) interjecție
interjecție (I10)
Surse flexiune: DOR
Intrare: eu / noi
eu2 (pron.) pronume personal
  • pronunție: ieu
articol / numeral / adjectiv pronominal / pronume (P57)
Persoana I
masculin feminin
nominativ-acuzativ singular
  • eu
  • mine
  • eu
  • mine
plural
  • noi
  • ne
  • noi
  • ne
genitiv-dativ singular
  • mie
  • mi
  • îmi
  • ‑mi
  • mie
  • mi
  • îmi
  • ‑mi
plural
  • nouă
  • ne
  • ni
  • nouă
  • ne
  • ni
io (pron.) pronume personal
invariabil (I1)
miia
invariabil (I1)
Intrare: mamă
mamă substantiv feminin admite vocativul
substantiv feminin (F1)
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • mamă
  • mama
plural
  • mame
  • mamele
genitiv-dativ singular
  • mame
  • mamei
plural
  • mame
  • mamelor
vocativ singular
  • mamă
  • mamo
plural
  • mamelor
mumă substantiv feminin
substantiv feminin (F1)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • mumă
  • muma
plural
  • mume
  • mumele
genitiv-dativ singular
  • mume
  • mumei
plural
  • mume
  • mumelor
vocativ singular
plural
2 (mamă) substantiv feminin abreviere
substantiv feminin (F999)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
plural
genitiv-dativ singular
plural
vocativ singular
plural
Intrare: îmă
îmă
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
Intrare: racul-de-mine
racul-de-mine substantiv masculin articulat
substantiv masculin compus
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • racul-de-mine
plural
  • racii-de-mine
genitiv-dativ singular
  • racului-de-mine
plural
  • racilor-de-mine
vocativ singular
plural
Intrare: nu-mă-uita
nu-mă-uita substantiv feminin invariabil
substantiv feminin compus
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • nu-mă-uita
  • nu-mă-uita
plural
  • nu-mă-uita
  • nu-mă-uita
genitiv-dativ singular
  • nu-mă-uita
  • nu-mă-uita
plural
  • nu-mă-uita
  • nu-mă-uita
vocativ singular
plural
Intrare: mamă-ta (-sa)
mamă-sa substantiv feminin articulat (numai) singular
substantiv feminin compus
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • mamă-sa
plural
genitiv-dativ singular
  • mamă-sii
plural
vocativ singular
plural
mamă-ta substantiv feminin articulat (numai) singular
substantiv feminin compus
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • mamă-ta
plural
genitiv-dativ singular
  • mamă-tii
plural
vocativ singular
plural
mă-sa substantiv feminin articulat (numai) singular
substantiv feminin compus
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • mă-sa
plural
genitiv-dativ singular
  • mă-sii
plural
vocativ singular
plural
mă-ta substantiv feminin articulat (numai) singular
substantiv feminin compus
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • mă-ta
plural
genitiv-dativ singular
  • mă-tii
plural
vocativ singular
plural
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)